Jak změnit citlivost těla

Rozvoj taktilního systému je důležitým prvkem v práci s citlivostí těla jeho vnímáním. Lze ho podpořit pomocí hladící masáže. Takováto masáž nemá za cíl práci se svaly ani kosterním systémem. Je to v podstatě povrchové hlazení, kterým zjišťujeme, jak je nám co příjemné. Nejde jen o doteky rukama, ale také různými masážními pomůckami, které stimulují nervová zakončení v pokožce. Čím častěji se takovému tréninku věnujeme, tím víc se naše tělo stává citlivější a vnímavější. 
Jak takový průzkum senzitivity těla provádět správně a efektivně?
U velmi citlivých osob začínáme přes oblečení a postupně pak přecházíme na holou pokožku v místech, která jsou příjemná na dotek. Provádíme velmi pomalé pohyby, aby tělo mělo čas vjem vůbec zaregistrovat a vyhodnotit. Začínáme nejslabším možným dotekem, jakého jsme schopni. Postupně dotek zesilujeme a zjišťujeme, jaká intenzita je masírovanému příjemná. 
Napřed hladíme a masírujeme rukama, což podporuje (mimo jiné) vyplavování serotoninu. Tento neurotransmiter se podílí na přenosu impulsů mezi nervovými buňkami a pomáhá prohlubovat a transformovat propojení různých částí mozku, takže je možné měnit citlivost těla na různé podněty. Poté zkoušíme dotek různými povrchy, od dlaní přes masážní pomůcky po různé předměty v domácnosti. Je potřeba dát pozor, aby masážní předměty příliš nedráždily jiné smysly - například čich. 
Masírovat se dá také gymnastickým balonem. Masírovaný leží na zádech a masírující přikládá balon na roztažené končetiny (ne na trup a hlavu) a postupně ho pomalu zatěžuje do té míry, do jaké je to masírovanému příjemné. Tím se stimuluje větší celek najednou a je snadnější udržet pozornost při vnímání. Příjemné bývá i pomalé najíždění balonem na boky těla a končetin.
Spousta neurodivergentních osob nesnese dotek od druhého člověka. V takovém případě je vhodná podpora k průzkumu svým vlastním dotekem, případně zjišťujeme, zda by nevadil dotek masážní pomůckou nebo třeba oblíbeným plyšáčkem. U osob, které mají taktilní systém citlivý málo může hrát roli teplota toho, čím se dotýkáme. Tady mohou masážní pomůcky velmi pomoci, protože mají, na rozdíl od rukou masírovaného, kromě struktury také odlišnou teplotu a vjem se snáze na těle identifikuje.
Takováto masáž může být krásným rituálem před spaním. U nás doma jsou večerní masáže velmi populární. Používáme ruce, míčkování pěnovými balonky, zkoumáme různé masážní ježky a válečkyZ dalších předmětů vede pštrosí peří, kožešinky, oblečení a látky z různých materiálů (samet, satén, mikroplyš) nebo hračky. S masážními pomůckami občas hrajeme poznávací hru, kdy se napřed pomůcky použijí, dítě je vidí a cítí na těle. Poté je použijeme tak, aby je dítě nevidělo a mohlo hádat, o kterou pomůcku jde. 
Senzorický průzkum je vhodné zakončit masáží či hlazením rukama. Pečující láskyplný dotek způsobuje vyplavování oxytocinu, jež spolu se zmíněným serotoninem mají velmi pozitivní vliv na spánek a dobrou náladu. A to je na konci dne vítané v každé rodině.