Jak využít vodní hry k rozvoji dětské motoriky

Posted by   Jaroslava Soukupová     Různé   views (753)
Letní prázdniny často přináší změny v nastaveném rytmu cvičení či podpůrných terapií. Přináší však také mnohé výhody v podobě možností cvičení na čerstvém vzduchu v lese, v parku a také na koupalištích. Pobyt a pohyb ve vodě bývá důležitou součástí podpory rozvoje dětí se speciálními potřebami. Vodní prostředí je ideální pro rozvojové aktivity všeho druhu a poskytuje dětem vyšší motivaci, aby se cvičení a her aktivně účastnily.

Co se právě teď děje ve vašem těle?

Posted by   Jaroslava Soukupová     Různé   views (807)
Lidské tělo neustále pracuje a reaguje každým okamžikem na miliony podnětů. Tyto podněty na něj působí jednak z vnějšího prostředí, ať už je to změna teploty, příjemný dotek či bolestivé píchnutí. Lidské tělo však dostává informace také zevnitř těla. Těmito podněty je zásobován interocepční systém, který je vyhodnocuje, a je navázán na schopnost udržet stabilní vnitřní prostředí čili homeostázu. Pokud je některá potřeba uvnitř těla nenaplněna, je

Rozvoj jemné motoriky jako prostředek pro zlepšení řeči

Posted by   Jaroslava Soukupová     Různé   views (541)
S pojmem jemná motorika se nejčastěji setkávají rodiče malých dětí, kteří u svých ratolestí řeší potíže s mluvením a řečí, či pacienti po úrazech nebo operacích, kteří se znovu učí ovládat drobné svaly ruky či obličeje. Používání prstů, jazyka, úst a obličejových svalů je totiž důležitým předpokladem pro samostatnost v sebeobsluze i v jídle a možnost komunikovat s ostatními.

Jak změnit citlivost těla

Posted by   Jaroslava Soukupová     Různé   views (558)
Vnímání vlastního těla je zásadní schopností pro spokojený život. Díky taktilnímu systému můžeme vyhodnotit, co je nám příjemné a co nepříjemné. Nejnovější poznatky (i moje vlastní osobní zkušenost) v oboru ergoterapie a senzoriky ukazují, že nepříjemné vjemy a pocit, jako je třeba lechtání, lze změnit v příjemné. Pojďme se podívat, jak na to.

Taktilní systém a jeho vliv na naši pohodu

Posted by   Jaroslava Soukupová     Různé   views (782)
Kdy se cítíme v pohodě? Když je nám dobře po psychické i fyzické stránce. Dnes se budeme zabývat pohodou fyzickou. Kdy je nám dobře v těle a jak to poznáme? Vyhodnotí to naše smyslové systémy. Jedním z nich systém taktilní nebo-li hmatový. Pokud je tento systém funkční, umíme si zajistit pohodlí. Pokud však vyhodnocuje hmatové podněty jinak než je obvyklé, může to způsobovat velmi silné nepohodlí v těle. To následně vede k nepohodě psychické, ani
Showing 1 to 5 of 13 (1 Pages)