Rozvoj jemné motoriky jako prostředek pro zlepšení řeči

Jemná motorika neboli schopnost ovládat svaly detailním a precizním způsobem, stojí na neurovývojovém žebříčku poměrně vysoko. Její rozvoj totiž závisí na předchozím rozvíjení hrubé motoriky a propriocepčního smyslového systému. Ten hlásí mozku, kde se která část těla nachází a jakou silou a rychlostí se pohybuje. Hrubá motorika zahrnuje práci velkých svalů končetin a trupu zodpovědných za udržení těla ve vzpřímené poloze a pohyb těla z místa na místo. Jemná motorika se týká především drobných svalů na perfieriích těla, odpovídajících za ovládání dlaní, zápěstí, chodidel, prstů na ruce i noze a také svalů úst, jazyka a obličeje. 
Jak už to v těle bývá, zdánlivě nesouvisející části spolu souvisí velmi úzce. Proto je možné podporovat rozvoj svalů v obličeji tím, že budeme zároveň s rozvojem schopností obličejových svalů systematicky rozvíjet jemnou motoriku prstů. Čili pomocí procvičování prstů lze zlepšit řečové schopnosti, které souvisí s oslabením jazyka apod. Velkou roli v tom hraje propriocepční systém, jelikož zajišťuje spolupráci ruky a očí a vzniká propojení končetina – obličej.
Rozvoj jemné motoriky začíná většinou kolem devátého měsíce věku. Prvním stadiem bývá takzvaný klíšťkový úchop, kterým batole dokáže zvednout předmět pomocí palce a ukazováčku, bez použití dlaně. Poté se postupně rozvíjí motorika prstů a špetkový úchop, díky kterému je možné držet v ruce tužku správným způsobem, sbírat drobné předměty a podobně. V případě oslabeného rozvoje jemné motoriky může docházet k potížím se sebeobsluhou (zapínání knoflíků, zipů, patentek, zavazování tkaniček, provlékání pásků atd.), ale také s vyslovováním, žvýkáním nebo polykáním.
Podpořit rozvoj jemné motoriky u dítěte můžeme sami doma. Nasměrovat nás může také odborník, např. fyzioterapeut či ergoterapeut, který umí zjistit, zda je problém opravdu v oslabení svalů či jejich koordinaci a podle toho nám může poradit účinný další postup. Může se jednat buď o prosté posilování svalů, nebo o posílení propriocepčního systému a koordinace oko – ruka pomocí cviků a pomůcek.
Pro posílení oslabených svalů jsou vhodné různé mačkací pomůcky či posilovače prstů. Výborné jsou antistresové míčky, které kromě posilovací funkce pomáhají zklidnit přetíženou psychiku. Nejmenší děti rády mačkají plastelínu, těsto nebo hlínu. Starší děti či dospělí již zvládnou procvičovat ohýbání a natahování prstů pomocí pružných pomůcek Hand Xtrainer a Handforce či kovového posilovače Piano medium.
Rozvoj koordinace rukou s očima a správného úchopu se odehrává při činnostech zahrnujících drobné částice a důraz na drobný detail. Přesouvání korálků či kamínků  pomocí palce a ukazováčku, skládání drobných kousků puzzle, kuličkové labyrinty, navlékání korálků nebo navlékačky pro nejmenší jsou zábavnou formou trénující prsty, oči i trpělivost. 
Je však dobré pamatovat na to, že tyto činnosti vyžadují velkou míru koncentrace a dítě se může přetížit velmi rychle. Proto je vhodné sledovat jeho reakce (a pokroky) po celou dobu a v případě náznaku únavy vyměnit jemnou motoriku za hrubou a od titěrné práce si jít odpočinout třeba hopsáním na balonu.