Tři tipy pro zklidnění dítěte a zlepšení jeho pozornosti

Snížená schopnost soustředění se a udržení pozornosti může vyvolávat značné problémy ve fungování rodiny. Podle nejnovějších vědeckých poznatků v oboru ergoterapie a neurovývojových věd poruchy pozornosti úzce souvisí s málo organizovaným vestibulárním systémem. Rozvoj tohoto systému je důležitý pro vyváženost vjemů, které naše tělo získává. Mozek vnímá vestibulární systém při každém pohybu hlavy, protože receptory tohoto smyslu jsou umístěny ve vnitřním uchu, a na základě vyhodnocení jeho signálů pak víme, jak a kam se máme pohybovat. Čím větší pohyb provádíme, tím více signálů dostává mozek. 
Pokud vestibulární systém nefunguje správně, mozek se snaží o kompenzaci. Dítě vyhledává silnější podněty, aby odezva byla znatelná (tj. točí se, neustále rychle běhá, skáče z výšek, visí hlavou dolů, dělá prudké pohyby, koulí se a mění pohyby těla, leze do výšek apod.). Nebo naopak tyto podněty nesnese a vyhýbá se jim (odmítají se houpat, chodit po schodech apod.). 
Vlivy tohoto atypického vestibulárního zpracování mohou ovlivňovat člověka celý život. Děti, které vyhledávají vestibulární podněty, vyhledávají velmi často také proprioreceptivní podněty, jelikož spolu tyto dva smyslové systémy úzce souvisí. Pokud vestibulární systém správně nasytíme informacemi, snížíme potřebu jejich vyhledávání. To pak vede ke zklidnění a větší soustředěnosti. Některé vestibulární aktivity mohou naopak dítě probrat z letargie v momentě, kdy je takříkajíc bez energie. Nám nejčastěji doma pomáhají tyto tři vestibulární aktivity:
Houpání
Houpeme se doma na velkém balonu. U balonu je výhoda, že pokud dítě potřebuje napřed vybít energii, nechám ho na něm napřed vyskákat. Při houpání držím dítě v náručí a pomalu jemně se na balonu v sedě pohupuju nahoru a dolů. Vhodné je taky "vozit" dítě na balonu dopředu a dozadu, když je na něm položené na bříšku nebo na zádech. Důležitá je bezpečnost, plynulost a hlavně určitě zpomalení. Pro toto cvičení jsme na fyzioterapii a ergoterapii vyzkoušeli kromě balonu také balanční kolo nebo balanční půlbalon, které mají plno dalších využití a jsou výbornými pomůckami. Houpání ať už na balonu, v houpacím křesle či třeba na houpacím koni je velmi uklidňující aktivita, která pomáhá ke zklidnění před spaním nebo po příchodu z venku.
Skákání a natřásání
Skákání je oblíbená vestibulární aktivita, po které jsou moje děti schopné se daleko více koncentrovat na činnosti nepříliš oblíbené, jako je čištění zubů či psaní domácích úkolů. Skvělé je skákání na matracích, aby se rychle nepoškodily, tak jsem pořídila trampolínku. Skákat se dá i na velkém balonu s držadly, kluci byli neodtržitelní od skákacích zvířátek. Pro natřásání je ideální rehabilitační balon, na kterém se dítě snadněji udrží a vy můžete lépe koordinovat jeho pohyby a kontrolovat bezpečnost. My na něm hrajeme hru na "divokého býka", kdy se dítě snaží udržet v sedě a já balonem různě třesu či náhle otáčím různými směry tak, aby dítě muselo zpevnit tělo a posilovalo svaly.
Točení 
Točení je jeden z nejsilnějších vestibulárních podnětů. Některé děti vypadají, že nemají točení nikdy dost, ale je potřeba pamatovat na to, že po silném přehlcení se může celý vestibulární systém vypnout, tělo přejde do ochranného režimu a dítěti se udělá nevolno. Je proto vhodné naučit dítě točit se na jednu stranu cca 10 vteřin a poté strany vyměnit. K točení v domácím prostředí je skvělý lavor nebo podlahový surf. Je možné využít také kruhovou balanční desku, na které se moje děti raději točí vsedě či na břiše, než aby na ní balancovaly.
Tyto jednoduché aktivity velmi výrazně pomáhají dětem snížit potřebu dalšího vyhledávání vestibulárních podnětů. Pokud jsou využívány správným způsobem, mohou výrazně přispět ke zklidnění dítěte a k rozvoji v dalších oblastech jako je koordinace, rukopis, pozornost a dokonce čtení. Aktivit pro vestibulární systém je více, stejně jako pomůcek, které můžete najít zde.
My jsme se na tyto aktivity doma cíleně zaměřili, začali je plánovat tak, aby na ně v běžném provozu byl dostatek prostoru, a vidím na dětech opravdu výsledky. Došlo u nás k velkému zklidnění, především u prvňáčka, který měl potíže se soustředit delší dobu na nácvik psaní, a hlavně před usnutím, kdy pohoupání opravdu přispívá k večerní pohodě všech zúčastněných.